OFERTA

Opieka okołoporodowa

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety i jej dziecka – jest to okres wielu zmian oraz silnie doświadczanych emocji; okres piękny, pełen radości, nadziei, fascynacji i marzeń, ale także  różnego rodzaju niepokojów i napięć związanych z poznawaniem dziecka, a także przyzwyczajaniem się do roli rodzicielskiej, poznawaniem dziecka i budowaniem z nim niepowtarzalnej więzi. Należy podkreślić, że ciąża, poród i połóg chociaż są stanem fizjologicznym, jednak zachodzące w organizmie biologiczne zmiany, w tym neurohormonalne, wpływają na stan psychiczny kobiety i są mocno obciążające – wywołują u wielu kobiet wahania nastroju, stany depresyjne oraz inne zaburzenia psychiczne. Uwagę na to zjawisko zwrócił już Hipokrates w 4 wieku p.n.e.

„Od prawie 20 lat pracuję z kobietami w ciąży oraz połogu i cały czas zadziwia mnie, jak zmienia się stan psychiczny kobiety w tym okresie”.

To czas kryzysu – ogromnego wysiłku jaki kobieta musi podjąć dostosowując się do tychże wielu zmian. To, jak mama poradzi sobie z towarzyszącymi trudnościami, pozytywnie bądź negatywnie, warunkuje dalsze jej samopoczucie, zdolność do pełnienia roli macierzyńskiej oraz czerpania z niej radości, a także w przyszłości prawidłowy rozwój psychiczny dziecka (udowadnia to wiele badań naukowych). Warto ten czas wykorzystać konstruktywnie, dobrze przygotować się do pełnienia tej roli, zarówno pod względem organizacyjnym, jak również psychicznym.

Szczególnie trudnym aspektem prokreacji, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, są trudności z zajściem w ciążę, doświadczenie traumy trudnego przebiegu ciąży, utraty dziecka, bądź porodu związanego z zagrożeniem życia lub zdrowia matki i/lub dziecka.

Oferujemy wparcie i pomoc psychologiczną kobietom, które:

  • doświadczają różnego rodzaju trudności emocjonalnych w ciąży oraz w połogu;
  • mają zdiagnozowaną depresję lub inne zaburzenie nastroju i obawiają się czy poradzą sobie w ciąży z emocjami;
  • doświadczają lęku związanego z przebiegiem ciąży i przygotowaniem do porodu;
  • zmagają się z traumatyczną sytuacją diagnozy choroby lub straty dziecka (niezależnie od czasu trwania ciąży).

Dr n. med. Aneta Libera jest wieloletnim pracownikiem Oddziału Położnictwa i Perinatologii, specjalistą i koordynatorem działań psychologicznych Wschodniego Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej (http://przystanek-mama.spsk4.lublin.pl/) oraz Hospicjum Perinatalnego przy współpracy z Lubelskim Hospicjum dla Dzieci Małego Księcia (https://hospicjum.lublin.pl/index.php/hospicjum-perinatalne/). 

Podkreśla, że jej „pasją i życiem” jest psychologia prokreacji, problematyka okresu zmian życiowych dokonujących się w związku z oczekiwaniem na dziecko oraz kryzysów emocjonalnych i zaburzeń nastroju w związku z ciążą, porodem i połogiem ( lęk przed porodem, traumatyczne przeżycia związane z porodem, niepowodzenia położnicze/utrata dziecka, nieumiejętność odnalezienia się w roli matki, obniżenia nastroju bądź nasilony lęk w ciąży i po porodzie) – pracuje w tym obszarze od 20 lat konsultując, wspierając i towarzysząc kobietom w początkach macierzyństwa.

Umów się na wizytę

poczta

liberosis@gmail.com

Jeden numer na wszystkie pytania

+48 507 487 656